Jak na fotografie

Texty a fotografie tvoří web. Bez nich by žádný nebyl. Před tím, než odešlete svou objednávku, připravte si tolik vlastních fotografií, kolik jste v současné situaci schopni dodat. Nestresujte se, pokud nedokážete dodat všechno, na novém webu s redakčním systémem si obrázky můžete vkládat sami - díky propracovanému vizuálnímu editoru Divi!

Myslete na kompozici

Díky fotkám bude váš nový web dýchat emocí, kterou chcete vzbudit u svých zákazníků. Ať je to profesionalita, zemitost, jemnost, adrenalin, akce... barvy a další designové prvky pouze dotváří celý koncept. Fotky jsou ale králem designu.

Kdy na šířku a kdy na výšku?

Kompozice na šířku je nejideálnější pro web, protože zajišťuje všestranné využití. Můžu je využít jako pozadí sekcí, což naopak u fotografií na výšku nefunguje. Dále do blogu, galerie a zkrátka všude.

Pokud máte i nějaké použitelné fotky na výšku, také je využiji. Například pro doplnění jednotlivých sekcí s textem.

Nechte místo pro text

Pokud mám využít vaše fotografie na pozadí celé sekce, je důležité, aby její kompozice dávala prostor pro text. Špatně je, pokud hlavní informační hodnota (výrobek, vy) je uprostřed. Lepší je se fotit tak, že zleva nebo zprava je volný prostor.

Vyfoťte realitu

Pokud jste stavebník - vyfotografujte se na stavbě. Ne v kanceláři. Pokud jste kadeřnice, vyfoťte se u práce, jak barvíte vlasy, apod... Tím, že zobrazíte realitu vaši práce, bude celý web důvěryhodnější a taková fotografie bude mít slušnou informační hodnotu pro zákazníka.

Některé dekorativní fotografie mohu vzít z placené fotobanky (canva), ale je vždy lepší, pokud mi dodáte vlastní fotografie.

Co fotit?

- Vás u práce
- Vás v .. (kanceláři, u stavby, před květinářstvím..)
- Klasické business fotky (ideální pro medailonky týmu)
- Tým, se kterým spolupracujete
- Vaše klienty (např. děláte jim vlasy, dáváte jim konzultaci..)
- Věci, které k práci využíváte (nářadí, stroje, auta,..)

Nemáte fotky, anebo je váš obor nevyžaduje?

Některé dekorativní fotografie mohu vzít z placené fotobanky (canva), ale je vždy lepší, pokud mi dodáte vlastní fotografie. U některých oborů to není úplně důležité, anebo snadné (hlavně nějaké digitální projekty), budu tedy pracovat s ikonami a dalšími elementy.

Jak správně vyfotit fotografií na web, která má být na celou šířku pozadí

Příprava na web

Následně připravte fotografie, abych s nimi mohla pracovat.

Název obrázků

Pokud mi zašlete obrázky s názvy img_0055545.. netuším, kam je chcete. Roztřídím je podle toho, kam si myslím, že patří. Ale pokud mi je připravíte (například do složek "reference", "úvodní strana", anebo s názvem "reference1", "o-mne1"), budu konkrétně vědět, kam je mám vložit a tím ulehčíte celou práci.

Dostatečná kvalita

Je zapotřebí, abyste mi fotografie dodávali v co největší kvalitě to půjde. Pokud mi dodáte fotografií 300x300 nemůžete předpokládat, že bude hezká a vleze se na větší prostor, než je 300pixelů. Pro představu - většina PC obrazovek má víc než 1900pixelů.

Pokud mi dodáte malé, nekvalitní fotky, budou rozmazané a nemusí být zřetelné, co na obrázku je. Také to "potopí" celý potenciál webu.

Věřím, že díky tomuto průvodci získáte lepší inspiraci pro tvorbu fotografií pro váš nový web.
Nebojte se, že by fotografií bylo mnoho - čím víc, tím víc mám na výběr (a to je dobře:).
Pokud máte obrázků naopak málo - nezoufejte, mohu využít placené fotobanky a v případě, že v budoucnu nové obrázky nafotíte, si je velmi lehce můžete sami na webu změnit.